10 przykazań dla Rodziców Maluszków

Drodzy Rodzice!

Ważne, aby w pierwszych dniach przedszkola…

1. Odprowadzać osobiście dziecko do przedszkola.

2.Nie stwarzać wrażenia pośpiechu rano w szatni, usiąsć przed dzieckiem, przytulić, zapewnić, że się po nie wróci.

3. Pozwolić i pomóc dziecku wyrazić różne uczucia: smutek, złość czy radość z chodzenia do przedszkola.

4. Pożegnać się ciepło ale stanowczo, nie należy pytać dziecko o pozwolenie.

5. Zawsze należy zostawić dziecko z panią, nawet jeżeli przy rozstaniu trochę płacze – pani za chwilę je pocieszy.

6. Nigdy nie należy uciekać, wymykać się po kryjomu czy oszukiwać dziecko, że za chwilę się po nie wróci.

7. Jeżeli to możliwe, odbierać dziecko  wcześniej,   po obiedzie i po kilku dniach stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu.

8. Dopytywać dziecko o pozytywne wrażenia z przedszkola i cieszyć się z nich razem z dzieckiem (jaką zabaką się dziecko bawiło, z kim się bawiło, co dobrego zjadło, jakich piosenek czy bajek słuchało...)

9. Mieć dużo czasu i cierpliwości dla dziecka po południu – może być ono zmęczone ilością wrażeń i reagować bardzo różnie – pobudzeniem, niepokojem czy marudzeniem.

10. We wszystkich sprawach, które nurtują czy niepokoją, dobrze jest zwracać się do wychowawczyni dziecka.